Niezależnie od tego, czy samochód jest używany na co dzień, czy jedynie sporadycznie, przepisy wymagają określonego wyposażenia, o które trzeba zadbać. Oprócz podstawowego wyposażenia samochodu warto mieć także dodatkowe, przydatne akcesoria, które będą wykorzystane w niespodziewanych sytuacjach.
Jakie elementy obowiązkowo powinniśmy przewozić w samochodzie?
Obowiązkowe wyposażenie samochodu reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Polsce obejmuje gaśnicę typu ABC z homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.
Gaśnica powinna mieć minimalną masę 1 kg, jednak nie sam zakup wystarczy. Każdego roku powinno się przedłużać jej ważność, ponieważ niepoddawana przeglądowi, może być niesprawna. Może stać się tak, jeśli była przechowywana przez dłuższy czas w niewłaściwy sposób. Za brak gaśnicy grozi mandat 500 zł. Trójkąt ostrzegawczy jest potrzebny w razie wypadku lub awarii samochodu.
Nieobowiązkowe, ale równie potrzebne akcesoria samochodowe.
Podróżując samochodem, często widujemy wypadki, awarie samochodów na drodze. W wielu przypadkach obowiązkowe wyposażenie samochodu nie wystarczy, by poradzić sobie w trudnej sytuacji. W razie wypadku lub awarii potrzebne będą również inne akcesoria.
Warto mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową i zestaw narzędzi, które przydadzą się w przypadku konieczności wymiany koła. Poza tym zalecane jest wożenie ze sobą koło zapasowe, linki holowniczej, kabli rozruchowych oraz lewarka.
W 2020 roku nie wszedł żaden przepis, który obowiązuje kierowców do posiadania w samochodzie apteczki pierwszej pomocy, jednak propozycja włączenia tego elementu była już dyskutowana przez zarządzających. Być może w przyszłości wejdzie w życie taki przepis, a na ten moment każdy kierowca sam może zdecydować o tym, czy apteczka samochodowa będzie obowiązkowym elementem wyposażenia.
Apteczka samochodowa- dlaczego mimo braku przepisu warto ją wozić w samochodzie?
Apteczka samochodowa jest zwykle wyposażona w bandaże, opatrunki, chusty trójkątne, koc ratunkowy, plastry, maseczka do resuscytacji, nożyczki, rękawiczki lateksowe i inne elementy, które mogą przydać się, by udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku. Pojazdy takie jak: autobus, taksówka, samochód ciężarowy przewożący osoby oraz pojazdy silnikowe przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania, zgodnie z przepisami powinny być wyposażone w apteczkę samochodową.
Każdego roku statystyki pokazują, że śmierć w wypadkach drogowych ponosi kilka tysięcy osób, a rannych zostaje nawet kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Niektóre dane obrazują dodatkowo, że do ponad 60% zgonów okołowypadkowych dochodzi w Polsce na miejscu zdarzenia, przed przetransportowaniem poszkodowanego do szpitala. Tymczasem w sytuacji zagrożenia życia, czas na podjęcie skutecznego działania wynosi zaledwie 4-5 minut. Jest to o tyle ważne, że przepisy zwalniając kierowców z konieczności posiadania apteczki, obligują ich jednocześnie do udzielenia pomocy osobom rannym w wypadku. Z tego względu, dla bezpieczeństwa własnego oraz innych, warto mieć ją przy sobie.