Odwodnienie organizmu może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Dlatego w upalne dni należy pamiętać o tym, aby przyjmować jak najwięcej płynów. Jest to szczególnie ważne u dzieci. Czasem sama woda nie wystarczy i przydać mogą się elektrolity dla dzieci – kiedy je stosować?
Elektrolity dla dzieci – co to takiego?
Elektrolity powinny być na wyposażeniu każdej apteczki, niezależnie od tego, czy znajduje się na w domu, w miejscu pracy czy towarzyszy podczas podróży. Elektrolity to jony, dodatnie lub ujemne. Dodatnie to kationy, z kolei ujemne to aniony. Ciało człowieka to maszyna, która wymaga odpowiedniego paliwa. Wśród niezbędnych pierwiastków wymienia się sód, potas, magnez żelazo oraz wapń. Powinny być one dostarczane z codziennym pożywieniem. Są sytuacje, w których pierwiastki te mogą być usuwane z organizmu w przyspieszonym tempie. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią suplementację diety, wykorzystując do tego na przykład elektrolity dla dzieci.
Kiedy stosować elektrolity dla dzieci?
Elektrolity mają w organizmie człowieka szereg istotnych zadań. Odpowiedzialne są między innymi za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, jak również odpowiadają za poprawną pracę mięśni. Gdy w organizmie człowieka zaczyna brakować elektrolitów, to mogą pojawić się bolesne skurcze mięśni. Na deficycie elektrolitów może ucierpieć także serducho, które jest najważniejszym mięśniem w organizmie człowieka. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą wystąpić w różnych sytuacjach. Jednym z czynników ryzyka jest upał powodujący zwiększoną potliwość organizmu. Elektrolity dla dzieci warto stosować w lecie, gdy dzieciaki się mocniej pocą, a także w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.
Jakie są objawy deficytu elektrolitów w organizmie?
Do wystąpienia zbyt małej ilości elektrolitów w dziecięcym organizmie może dojść na kilka sposobów. Jeden z nich to przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Inny to nadmierne wydalanie wody z organizmu czy to przy poceniu się, czy przy biegunce, czy też podczas wymiotów. Pierwszym znakiem odwodnienia jest zwiększone pragnienie, suchość w ustach. Może dojść także do pogorszenia samopoczucia, ogólnego osłabienia i zawrotów głowy. Wspomnianych objawów nie można pod żadnym pozorem lekceważyć. Odwodnienie zawsze jest groźne, zwłaszcza u dzieci. Pierwszą reakcją powinno być nawodnienie. Swoją rolę mogą odegrać też elektrolity dla dzieci, które skutecznie uzupełnią niedobory konkretnych pierwiastków. Elektrolity przeznaczone do przyjmowania nawet przez małe dzieci dostępne są w aptekach bez recepty.