Katar czy bóle głowy będące efektem zatkanych zatok to powszechne objawy, jakie występują przy przeziębieniu. Nie zagrażają one bezpośrednio ludzkiemu życiu, ale są na tyle uciążliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Inhalacja na zatoki pomoże pozbyć się kataru.
Zapalenie zatok – nieprzyjemna dolegliwość
Gdy dochodzi do zapalenia, zatok w części czołowej pojawia się ogromny ucisk. Mogą do tego dołączyć zawroty głowy, ból gałek ocznych, zatkany nos. Ból zwiększa się podczas pochylania głowy oraz przy wysiłku fizycznym. Może także dojść do zmniejszenia apetytu, wzrostu temperatury ciała czy ogólnego osłabienia. Nie można bagatelizować tych objawów i jak najszybciej warto udać się do lekarza, aby potwierdził wstępną diagnozę i przepisał odpowiednie leki. Oprócz przyjmowania medykamentów zapisanych przez lekarza warto sięgnąć także i po inne sprawdzone metody walki z zatkanymi zatokami. Najlepszą z nich jest inhalacja na zatoki.
Inhalacja na zatoki – co będzie przydatne?
W aptekach dostępne są specjalistyczne przyrządy przeznaczone do przeprowadzania inhalacji. Są to nebulizatory czy inhalatory. Ich koszt może być bardzo zróżnicowany i zależy od producenta oraz jakości wykonania czy zastosowanych technologii. Ceny podstawowych urządzeń do inhalacji zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Im urządzenie jest nowszej generacji, tym jego cena będzie wyższa. Jednak aby przeprowadzić skuteczną inhalację, nie jest niezbędne posiadanie specjalistycznego urządzenia. Inhalacja na zatoki może być przeprowadzona przy użyciu miski czy garnka z gorącą wodą. W tym drugim przypadku niezbędny będzie także ręcznik, którym należy przykryć głowę podczas wdychania pary. Należy uważać, aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż wówczas może dojść do poparzeń górnych dróg oddechowych.
Czego używać do inhalacji?
Niezależnie od tego, czy inhalacja na zatoki będzie odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, czy też przy użyciu zwyczajnej miski, to konieczne będą także zioła albo olejki eteryczne o konkretnym działaniu. Jeżeli chodzi o olejki eteryczne, najlepszym rozwiązaniem będzie olejek eukaliptusowy, sosnowy albo lawendowy. Zamiast nich można zastosować napar wykonany z liści szałwy, mięty czy tymianku. Dostępnych rozwiązań jest bardzo dużo. Warto pamiętać o tym, iż inhalacja na zatoki nie powinna zastąpić leczenia środkami farmakologicznymi zapisanymi przez lekarza, jednak będzie doskonałym uzupełnieniem prowadzonej terapii i przyspieszy proces dochodzenia do zdrowia.