Każdemu kierowcy zależy na tym, aby jak najdłużej cieszyć się lśniącym samochodem bez rys i uszkodzeń. Zabezpieczenie auta zależy przede wszystkim od umiejętności, poświęconego na to czasu oraz zasobności portfela. Metod ochrony lakieru jest kilka, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Jak wydłużyć żywotność lakieru w samochodzie
Co warto wiedzieć o woskach samochodowych?
Niezależnie od tego, czy to będzie to wosk soft99, czy też inny, metoda ta jest klasykiem w zabezpieczaniu lakieru. Zapewnia ona ochronę przed promieniami UV, przywieraniem brudu do powierzchni lakieru oraz drobnymi rysami. Woski wykazują również właściwości hydrofobowe i nabłyszczające. W zależności od typu niektóre cechy nieco się różnią. Tak więc woski dzielą się na: naturalne, syntetyczne, hybrydowe, polerujące oraz koloryzujące.
Jak powłoki polimerowe chronią lakier samochodu?
Powłoki polimerowe mają działanie bardzo zbliżone do wosków. Tym, co je wyróżnia, jest trwałość oraz lepsze właściwości hydrofobowe. Są także odporniejsze na wyższe temperatury i promieniowanie UV. Ich wadą jest brak tak intensywnego połysku, jak to bywa w wypadku wosków. Powłoka polimerowa jest cieniutką warstwą środka ochronnego, którą można nałożyć samemu lub skorzystać z pomocy fachowców. Cały proces jest zbliżony do lakierowania, więc wymaga czasu i sporej precyzji.
Czym są detailery oraz jaki mają wpływ na stan lakieru?
Detailery są środkami specjalistycznymi. Podobnie jak auto politura wykazują właściwości nabłyszczające i wielokrotnie są wzbogacone woskami. Ich nakładanie jest wygodne i bardzo proste, gdyż zwykle dostępne są w postaci płynu rozpylanego przy pomocy atomizera. Wystarczy rozprowadzić go po karoserii auta przy pomocy szmatki z mikrofibry. Detailery wzbogacone są o składniki hydrofobowe, co przekłada się na odpychanie wody od powierzchni lakieru i lepsze spływanie po jego powierzchni. Można w ten sposób uchronić auto przed nieestetycznymi zaciekami, które wielokrotnie pojawiają się na karoserii po deszczu.
Kilka słów o powłoce kwarcowej…
Powłoka kwarcowa jest inwestycją na dłużej. Umożliwia ona zabezpieczenie lakieru na kilkanaście miesięcy. Chroni ona przed działaniem promieni słonecznych, drobnymi oraz nieco głębszymi zarysowaniami lakieru. Powłoka kwarcowa zabezpiecza przed szkodliwymi dla karoserii substancjami takimi, jak kwaśne deszcze, sól drogowa, czy ptasie odchody. Po nałożeniu widoczny jest również pożądany przez każdego blask. Nakłada się ją w formie płynu, który stopniowo zmienia konsystencję w żel, a na końcu tworzy warstwę stałej substancji.