CRP to badanie, które wykonuje coraz większa ilość osób. Chodzi o skontrolowanie poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Do uzyskania wyników potrzeba tylko niewielkiej ilości krwi, a wyniki badania są bardzo cenne. Co rozumiemy przez niewielkie odchylenia od normy?
Badanie krwi CRP – co to jest?
Skrót CRP oznacza białko C-reaktywne, które pojawia się w organizmie jako skutek uboczny stanu zapalnego. Schorzenie jest związane z występowaniem cytokin zapalnych w wątrobie, komórkach tłuszczowych, albo ścianach naczyń tętniczych. To nic innego jak markery stanu zapalnego, które skłaniają do dalszego leczenia. Badanie CRP dedykowane jest osobom, u których ryzyko infekcji bakteryjnej jest podwyższone. Często wskazuje na to szereg dodatkowych dolegliwości, wśród których wymienia się gorączkę, dreszcze, przyspieszony i niespokojny oddech oraz szybkie bicie serca. Lekarze zalecają wykonanie badania, kiedy istnieje podejrzenie zapalenia stawów bądź tocznia. Aby kontrolować postępy choroby bądź zastosowanego leczenia, badania można wykonywać wielokrotnie. To dobra metoda na monitorowanie stanu zdrowia w przypadku ran ciała, po przebytych operacjach chirurgicznych, przeszczepach narządów oraz ciężkich oparzeniach.
Jak wygląda badanie krwi CRP?
Aby zbadać CRP potrzeba niewielkiej ilości krwi pobranej z żyły łokciowej. Przed badaniem nie należy przyjmować żadnych pokarmów oraz nie pić. Warto się również wyspać oraz zrelaksować. Wtedy otrzymujemy rzetelne wyniki, które nie są zaniżone oraz zawyżone. Tuż przed pobraniem krwi należy wypić niewielki kubeczek wody. Badanie krwi CRP jest bardzo ważne i umożliwia wykrycie dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym. Jednak zaleca się je dopiero po przeprowadzeniu wywiadu z lekarzem, co pokazuje jak istotną rolę odgrywają regularne wizyty u specjalisty. Poziom CRP w organizmie zwiększa się, kiedy mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi, nowotworami, albo pacjent przeszedł zawał serca, uraz oraz stan zapalny. Jest to związane z ochronnym działaniem białka C-reaktywnego, które jest produkowane przez układ immunologiczny. Komórki odpornościowe zaczynają działać, co umożliwia ochronę organizmu przed większym bądź mniejszym zagrożeniem. Wartość białka występującego we krwi jest ściśle związana z płcią, masą ciała, rasą, wiekiem, nałogami oraz używkami. Niemniejszą rolę odgrywają przyjmowane leki oraz dieta (kiedy spożywane produkty zawierają niewielkie ilości węglowodanów oraz olejów roślinnych, poziom CRP ulega redukcji). Kiedy badanie krwi CRP pokaże stężenie, które nie przekracza 5 mg/l człowiek jest zdrowy. Z kolei wartości powyżej 10 mg/l informują, że organizm zmaga się ze stanem zapalnym.