Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie jest niebezpieczny dla zdrowia. Witamina D ma ogromny wpływ na organizm człowieka, niezależnie od wieku. Badania epidemiologiczne pokazują, że stężenie witaminy D nie jest wystarczające u większości osób dorosłych.
Co się dzieje w organizmie przy niedoborze witaminy D?
Witamina D w organizmie odpowiada za prawidłową mineralizację i rozwój kości. Przez ułatwianie zamiany fosforu organicznego na fosfor nieorganiczny jest niezbędna w powstaniu związków potrzebnych do budowy kości, a także w procesach kostnienia. Dlatego do objawów niedoboru tej witaminy u dorosłych zalicza się: bóle kości, mięśni, szybkie męczenie się, bezsenność, biegunkę, choroby przyzębia, problemy z apetytem, a także ogólne osłabienie, nadciśnienie, nadwagę oraz wrażenie „bólu skóry”.
Obserwuje się skutki niedoboru witaminy D u dorosłych w postaci złamań kości, skrzywień i zwyrodnień układu kostnego, zniekształcenia sylwetki. Poza tym dochodzi do stanów zapalnych skóry, obniżenia odporności, a także pojawiają się problemy w funkcjonowaniu układu nerwowego. Innymi konsekwencjami są: wypadanie zębów, pogorszenie słuchu, osteoporoza oraz choroby autoimmunologiczne. Nowotwory piersi, prostaty, jelita grubego również mogą być konsekwencją niedoboru tej witaminy.
Nadmiar witaminy D nie jest częstym zjawiskiem.
Przedawkowanie witaminy D nie zachodzi przy stosowaniu zwykłej diety czy też ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Do przedawkowania witaminy D, może dojść podczas stosowania preparatów doustnych w momencie, gdy dostarczymy organizmowi dawkę cztery razy większą od dawki zalecanej.
Nadmiar witaminy D jest niebezpieczny, ponieważ prowadzi do zatrucia organizmu, a u kobiet w ciąży może nawet doprowadzić do deformacji płodu, a także chorób kości u noworodka. Zwiększona ilość witaminy D sprawia, że w tkankach gromadzi się wapń, co może prowadzić zaburzeń pracy ośrodkowego układu nerwowego i serca. Rośnie też ryzyko zachorowania na kamicę nerkową i kamicę żółciową. Osoby ze zwiększonym poziomem witaminy D mogą zaobserwować osłabienie, utratę apetytu, zwiększenie uczucia pragnienia, nudności i wymioty, biegunkę, zwiększone oddawanie moczu, a także ból głowy.
Witamina D dla dorosłych- jak dawkować, by sobie nie zaszkodzić?
Lek lub suplement diety z witaminą D najlepiej ustalić konsultując się z lekarzem, na podstawie wyników badań. Witamina D dla dorosłych jest zalecana przez lekarzy w przypadkach zagrożenia jej niedoborem. Są to m.in. zaburzenia hormonalne (cukrzyca, tarczyca), alergie, choroby autoimmunologiczne (RZS, AZS i inne), zaburzenia masy ciała, nowotwory, choroby metaboliczne, choroby układu ruchu (osteoporoza) i wiele innych schorzeń.
Warto wiedzieć, że witamina D dla dorosłych nie jest konieczna, jeśli osoba nie znajduje się w grupie ryzyka niedoboru oraz w sytuacji, gdy jest zdrowa, wystawia na słońce odkryte przedramiona i nogi przez co najmniej 15 minut między godziną 10.00 a 15.00. W przeciwnym razie zalecana jest suplementacja 800-2000 jm/dobę, zależnie od masy ciała i spożycia witaminy D przez cały rok.