Prawidłowe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest od dostarczenia mu niezbędnych witamin i minerałów. Jedną ze szczególnie istotnych dla ciała witamin jest witamina D3. Określana jest również jako witamina słońca, ponieważ jest produkowana z cholesterolu w momencie, gdy ciało zostaje wystawione na ekspozycję słoneczną. Jaką rolę pełni witamina d3 dla dorosłych i młodych?
Właściwości i działanie witaminy D3
Witamina D3 posiada bardzo zróżnicowane właściwości, od budowy kości po przeciwdziałanie nowotworom. Jest ona odpowiedzialna przede wszystkim za mineralizację kości, a także za właściwy rozwój układu kostnego. Ponadto reguluje ona gospodarkę wapniowo-fosforową w ciele dzięki wyrównaniu nieprawidłowego stosunku ilości fosforu do wapnia w organizmie. Tak więc zaleca się podawanie małym dzieciom pokarmów lub suplementów z dużą zawartością witaminy D3. Poprawia ona również funkcjonowanie mięśnia sercowego, układu krążenia oraz zapewnia utrzymanie szczupłej sylwetki.
Witamina D3 – przyczyny nadmiaru i niedoboru
Przeważnie niedobór witaminy d3 u dorosłych pojawia się w organizmie, gdy dieta jest nadzwyczaj uboga w pokarmy zawierające tą witaminę lub w przypadku braku podaży ciała na ekspozycję na słońce. Wystarczy około 20 minut dziennie na świeżym powietrzu, aby organizm wytworzył odpowiednią ilość witaminy d3.
Przedawkowanie witaminą d3 jest efektem intensywnego przyjmowania jej we wszystkich formach – w postaci ekspozycji na słońce, spożywania produktów i suplementów z wysoką jej zawartością. Jednak mowa tu o porcji w wysokości 100.000 UI, gdzie standardowa dzienna dawka witaminy d3 dla dorosłych wynosi 8000 UI. Do skutków takiego stanu rzeczy zalicza się: brak apetytu, osłabienie, zaburzenia pracy serca, nerek, układu nerwowego, nudności lub kamica pęcherzyka żółciowego.
Witamina D3 -przeciwwskazania do stosowania
Witamina D3 posiada przeciwwskazania jak każdy inny lek. DO głównych zalicza się nadwrażliwość bądź uczulenie na składnik preparatu lub pokarmu, z którego została pozyskana witamina. Nie powinno się jej przyjmować również przy wapniowej kamicy nerek oraz przy braku aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu (witaminy D3) w nerkach i wątrobie.
Ponadto wchodzi ona w interakcje lekami zawierającymi w swoim składzie magnez, z lekami przeciwpadaczkowymi z glikozydami naparstnicy, z tiazydami, z parafiną ciekłą czy ryfampicyną.
Witamina d3 dla dorosłych i dla dzieci – dawkowanie
Dawkowanie witaminy d3 zostało ujęte w określone normy, a są nimi:
- od 0 od 6 miesiąca życia – 400j.m/dobę,
- od 6 do 12 miesiąca życia – 400-600 j.m/dobę,
- od 1 do 10 roku życia – 600-1000 j.m/dobę,
- od 11 do 18 roku życia – 800-2000 j.m/dobę,
- powyżej 18 roku życia – 2000 j.m/dobę,
- kobiety w ciąży – 2000 j.m/dobę.