ZZSK – męska choroba stawów

ZZSK – męska choroba stawów

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to choroba idiopatyczna, która najczęściej pojawia się u mężczyzn. Objawia się stanem zapalnym stawów, który w konsekwencji prowadzi do ich usztywnienia. Swój początek ZZSK ma zazwyczaj w stawach krzyżowo-biodrowych, potem idzie w górę po kręgosłupie.

Na badaniu RTG kręgosłup chorego na ZZSK przypomina strukturą kij bambusowy, segmenty kręgosłupa są sztywne i nie ma w nich żadnej ruchomości. Zablokowaniu ulegają również inne stawy, co najgorsze te, które łączą kręgosłup i mostek z żebrami. Powoduje to znaczne pogorszenie funkcji oddechowej i może doprowadzić nawet do śmierci.

Jakie ćwiczenia na ZZSK

Ćwiczenia fizyczne przy zesztywniejącym zapaleniu stawów kręgosłupa mają na celu przede wszystkim opóźnić moment zesztywnienia i sprawić, aby zablokowanie stawów kręgosłupa nastąpiło w jak najbardziej ergonomicznym położeniu. Aktywność fizyczna ma na celu zapobiec przykurczom, garbieniu się i ogólnie mówiąc pozycji zgięciowej ciała. Ważne jest również, aby stawy klatki piersiowej zesztywniały na takiej objętości klatki, aby płuca mogły się efektywnie rozprężać i miały jak najwięcej miejsca. Ćwiczenia przy ZZSK obejmują ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne, ćwiczenia prawidłowej postawy, rozciągające, a także oddechowe i efektywnego kaszlu. Ćwiczenia kaszlu będą w późniejszej fazie choroby pomagać oczyszczać płuca, ponieważ tłoczenie przy wydechu pochodzące z ruchów klatki i żeber będzie niemożliwe przy zesztywniałych stawach.

Jak leczyć ból

Na początku, kiedy ból nie jest tak silny, można stosować ćwiczenia relaksacyjne, fizykoterapię przeciwbólową. Następnie należy włączyć maści przeciwbólowe i przeciwzapalne takie jak Olfen żel, Ketonal żel, Dicloziaja. Kiedy maści i inne zabiegi nie wystarczają, włącza się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które jednocześnie likwidują ból i obniżają stan zapalny w stawach. Kolejnym krokiem są silniejsze leki z drabiny analgetycznej przepisywane przez lekarza. Im później włączymy leki przeciwbólowe doustne, tym lepiej, jednak nie powinniśmy pozwolić, aby osoba chora cierpiała, ponieważ pogorszy to jej stan nie tylko fizyczny, ale również psychiczny.

Leczenie alternatywne

W niektórych przypadkach rozpatruje się leczenie operacyjne, jedna choroba ta atakuje wszystkie stawy kręgosłupa, przez co nie jest możliwe całkowite zniwelowanie skutków choroby. ZZSK jest to choroba nieuleczalna, którą możemy spowolnić i złagodzić poprzez środki farmakologiczne i fizjoterapię. Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta, współpraca z psychologiem i szeroko pojęty higieniczny tryb życia.