Wyjątkowe właściwości olejku łopianowego

Wyjątkowe właściwości olejku łopianowego

Łopian kojarzy się wielu osobom z preparatem na porost włosów. Owszem, to prawda, ale ma on znacznie więcej zalet, które warto poznać.

Olejek łopianowy – bezcenny dla zdrowia

Olejek łopianowy to ekstrakt otrzymany z korzenia łopianu. Miesza się go z innymi olejami np. słonecznikowym bądź kukurydzianym oraz wzbogaca składnikami roślinnymi. Najczęściej jest to wyciąg z olejku araganowego bądź skrzypu polnego. Niezliczona jest lista zalet olejku łopianowego, który jest niezwykle cenny dla zdrowia i urody. Docenią je na pewno osoby, które chcą oczyścić organizm z toksyn lub poprawić metabolizm i wspomóc pracę wątroby. Co więcej, łopian ceniony jest za właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Nawilża i łagodzi stany zapalne

Łopian jest ważnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Zawiera w sobie inulinę, składnik, który wspiera florę bakteryjną skóry, chodni przed patogenami oraz dobrze nawilża i koi podrażnienia. Natomiast w przypadku zastosowania olejku łopianowego do pielęgnacji włosów to również należy przyznać mu niezwykłe właściwości. Przede wszystkim nadaje im puszystości i blasku. Eliminuje łupież, swędzenie, zaczerwienienie oraz zmniejsza suchość skóry głowy.

Bardzo ważnym składnikiem olejku łopianowego jest także siarka. Dzięki temu składnikowi naskórek szybciej się regeneruje i wolniej się starzeje. Jest nieoceniona w walce z chorobami skory, takimi jak egzema, łuszczyca czy trądzik. Siarka wpływa też na kondycję włosów, które odżywia i zmniejsza produkcję sebum. Jest istotnym budulcem, nie tylko włosów, ale też paznokci i skóry.

Nie można zapomnieć o witaminie C, która stanowi kolejny istotny składnik olejku łopianowego. Witamina ta ma silne właściwości przeciwutleniające. Wpływa znacząco na skórę i włosy, które dzięki niej mogą być dobrze odżywione i chronione przed działaniem szkodliwych czynników.

Olejek łopianowy – gdzie i jak go stosować?

Łopian ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Warto więc stosować go przy dolegliwościach skórnych, takich jak grzybica czy łupież. Olejek łopianowy można go wcierać w skórę głowy, a po 30. minutach nałożyć szampon. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby olejek został na skórze całą noc. Zabieg olejowania przeprowadza się do dwóch razy w tygodniu.

Drugie zastosowanie olejku łopianowego dotyczy nawilżania skóry twarzy. Wystarczy dodać kilka kropelolejku do ulubionego kosmetyku, np. kremu i nałożyć na twarz. Dobre efekty przynosi też nakładanie olejku na paznokcie, brwi i rzęsy. Po kilku zastosowaniach ich kondycja powinna się znacząco poprawić.

Warto łączyć olejek łopianowy z wyciągami z innych roślin, np. czerwonej papryki. Dzięki podwójnemu działaniu aktywnych składników odżywczych zabiegi pielęgnacyjne będą jeszcze bardziej udane.