Syndrom dnia poprzedniego- jak sobie poradzić i złagodzić dolegliwości?

Syndrom dnia poprzedniego- jak sobie poradzić i złagodzić dolegliwości?

Ból głowy, suchość w ustach, czy ból żołądka to powszechne objawy kaca. Aby złagodzić dolegliwości syndromu dnia poprzedniego, można wykorzystywać różne metody, lecz żadna nie gwarantuje poprawy samopoczucia. Warto wypróbować sprawdzone metody na złagodzenie objawów kaca.

Na kaca najlepsza praca? Niekoniecznie!

Przede wszystkim należy nawodnić organizm, najlepiej czystą wodą mineralną. Dobrym dodatkiem do wody będzie miód i cytryna, ponieważ wspomogą metabolizm alkoholu. Można sięgnąć również po wodę kokosową, herbatkę miętową lub imbirową. Imbir pomaga w zwalczaniu nudności i bólu brzucha. Aby uzupełnić witaminę C oraz antyoksydanty dobrym sposobem jest wypicie soku pomidorowego. Zamiast ciężkich i tłustych potraw, lepiej zacząć od owocowego koktajlu, który również uzupełni witaminy i minerały. Zalecana jest również owsianka, ponieważ zawiera witaminę B, a także oda energii. Tak naprawdę porządne śniadanie może postawić na nogi- oprócz owsianki dobra będzie jajecznica, gdyż zawiera spore dawki białka, zdrowych tłuszczy i węglowodanów. Oprócz nawadniania i odżywiania pomóc może również prysznic oraz spacer.

Gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych skutków i w dalszym ciągu towarzyszy ból głowy, warto sięgnąć po Alkazelcer, Aspirynę lub Polopirynę, które zawierają kwas acetylosalicylowy. W aptekach są również dostępne tabletki musujące z elektrolitami i glukozą, które potrafią postawić na nogi.

Czego nie robić na kacu?

Z pewnością nie pomoże kawa, ponieważ działa moczopędnie, co może prowadzić do jeszcze większego odwodnienia organizmu. Poza tym intensyfikuje ból głowy oraz uwalnia z organizmu witaminy i minerały, których i tak już brakuje. Podobnie jest z gazowanymi napojami, zarówno z tymi bez kofeiny, jak i z jej zawartością. Wypicie nawet małej ilości alkoholu na kacu, nie jest wskazane. Być może na początku samopoczucie się poprawi, lecz później nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilić. Alkohol doprowadza do odwodnienia organizmu, co skutkuje bólem głowy, nudnościami, osłabieniem, skurczami i zaburzeniami widzenia.

O ile spacer może złagodzić kaca, to intensywny wysiłek fizyczny np. trening siłowy nie jest wskazany. Na kacu ciśnienie krwi może być podwyższone, a ciężki trening może przyczynić się do np. zawału serca, czy udaru. Nie wskazane jest również opalanie się, ponieważ przegrzewanie organizmu może pogorszyć samopoczucie. Ze względu na bezpieczeństwo na kacu nie wolno prowadzić samochodu, czy innego pojazdu. Zdolności koncentracji, refleksu, czy orientacji przestrzennej mogą być w tym stanie zaburzone.

Jak spożywać alkohol, by nie mieć do czynienia z syndromem dnia poprzedniego?

Przed spożyciem alkoholu trzeba się dobrze najeść- najlepiej tłusty posiłek, który uchroni przed wchłanianiem się alkoholu do krwi. Podczas imprezy najlepiej pić jeden rodzaj alkoholu oraz często coś przekąszać. Jeśli to możliwe lepiej popijać alkohol sokami owocowymi lub wodą mineralną. Oprócz tego tuż przed zaśnięciem warto wypić około 500 ml wody. Dzięki temu można zapobiec odwodnieniu. Należy pamiętać o tym, by pomiędzy wypitymi kieliszkami zachować pewien odstęp czasowy. Zbyt szybkie picie obciąża wątrobę, przez co następnego dnia pojawia się syndrom dnia poprzedniego, czyli kac.