Sprzęt do ćwiczeń dla początkujących

Sprzęt do ćwiczeń dla początkujących

Każda osoba, która decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z treningami oporowymi, powinna zacząć od podstaw. Mięśnie oraz stawy takiej osoby nie są jeszcze gotowe na wykonanie bardziej skomplikowanych jednostek treningowych opartych skomplikowane przybory, oraz o złożone ćwiczenia. Jaki sprzęt pozwoli stworzyć osobie początkującej swoją domową siłownię, która będzie adekwatna do jego potrzeb i możliwości?

Jak sprzęt do ćwiczeń powinna zawierać siłownia osoby początkującej?

Domowa siłownia to świetny pomysł dla osób aktywnych fizycznie, które z jakiegoś powodu nie chcą uczestniczyć do klubu fitness. W takim przypadku najlepiej jest wyznaczyć osobny kąt w domu na sprzęt treningowy, jednak osoby z małym metrażem do dyspozycji także mogą stworzyć swoje własne miejsce do ćwiczeń. Mała siłownia w domu również może być funkcjonalna. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w urządzenia niezabierające wiele przestrzeni lub takie, które można łatwo złożyć i schować do szafy. Mnóstwo sprzętów na siłowni można zastąpić hantlami czy gumami do ćwiczeń. Tak więc możliwości jest wiele, wystarczy jedynie nieco doczytać i się rozejrzeć.

Sprzęt do ćwiczeń w domu – jakie są zalety domowej siłowni?

Do głównych zalet posiadania podstawowego sprzętu treningowego w domu przez osoby początkujące można zaliczyć:

  • Zaoszczędzony czas;
  • Łatwiejsza koncentracja;
  • Komfort psychiczny;
  • Oszczędność.

Sprzęt dla ćwiczeń dla osoby początkującej – tego nie może zabraknąć

Guma do ćwiczeń – to podstawowy przybór treningowy, który powinien znaleźć się w każdej domowej siłowni. Pomaga ona angażować wybrane grupy mięśniowe w trakcie treningu, stanowi dodatkowe obciążenie w czasie niektórych ćwiczeń oraz jest w stanie zastąpić wiele maszyn dostępnych na siłowni.

Karimata do ćwiczeń – jest to niezbędny przybór treningowy, którego zadaniem jest amortyzowanie naszych ruchów oraz przeciwdziałanie poślizgnięciu się. Podczas jej wyboru należy kierować się grubością oraz materiałem maty.

Hantle do ćwiczeń – sprzęt do ćwiczeń osoby początkującej powinien zawierać taki element, jakim są hantle. Na sam początek wystarczą jedynie małe hantelki z niewielką wagą. Są one bardzo uniwersalne i zajmują niewiele miejsca. Systematyczne ćwiczenia z ciężarkami umożliwiają budowanie masy mięśniowej zarówno w obrębie górnej, jak i dolnej części ciała.

Drążek do podciągania – jest to sprzęt do ćwiczeń, który może być montowany do ściany lub sufitu na stałe, lub w wersji rozporowej – do każdej framugi drzwi. Ćwiczenia z drążkiem zwiększają kondycję i wytrzymałość, wzmacniają mięśnie oraz poprawiają ich wygląd.