Problemy ze stawami – jak im zaradzić?

Problemy ze stawami – jak im zaradzić?

Problemy ze stawami to przede wszystkim domena wieku starczego, jednak coraz częściej dolegliwości stawowe dotykają także i osób młodszych. Stawy chorują na wiele sposobów- zmiany zwyrodnieniowe, RZS, choroby reumatyczne – to tylko niektóre dolegliwości.

Zioła na problemy ze stawami

Jeżeli ból stawów pojawia się regularnie, to zanim sięgnie się po preparaty medyczne, można spróbować terapii ziołowej. Problem w ten sposób nie zostanie rozwiązany, ale doraźnie można zaleczyć dolegliwości bólowe. Jakie zioła są wskazane przy problemach ze stawami? Na długiej liście znajduje się między innymi rozmaryn, skrzyp polny czy kurkuma. Można zioła dodawać do codziennych potraw w ramach profilaktyki. W przypadku skrzypu polnego zalecane jest regularne spożywanie naparu ziołowego.

Preparaty medyczne i suplementacja diety

Gdy ból stawów nadmiernie się przeciąga i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, to oznaka, że najwyższa pora, aby udać się do lekarza. Specjalista może przepisać leki na bolące stawy. W aptekach dostępne są także preparaty na stawy sprzedawane bez recepty. Wśród nich warto wskazać na artresan, 4flex czy flex all. Preparaty tego rodzaju muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Należy uważać, aby ich nie przedawkować i przede wszystkim trzeba zapoznać się z listą przeciwwskazań do stosowania, jeżeli taka występuje.

Aktywność fizyczna na zdrowe stawy

Ból stawów, zwłaszcza jeżeli jest przewlekły, to bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Człowiek najchętniej cały dzień zostałby w łóżku. A to właśnie aktywność fizyczna doskonale wpływa na jakość stawów. Gdy choroba stawów jest już bardzo rozwinięta, to aktywność fizyczna na wysokim poziomie staje się niemożliwa. Odpowiednia profilaktyka może ograniczyć występowanie tego problemu. Aktywność na umiarkowanym poziomie przynosi określone profity dla zdrowia człowieka. Między innymi pomaga utrzymać odpowiednią wagę. Nadmierna masa ciała w dużym stopniu odpowiada za problemy ze stawami.

Inne sposoby na zmniejszenie dolegliwości bólowych

Co jeszcze można zrobić, gdy bolące stawy dają się mocno we znaki? W pierwszej kolejności należy zacząć od dokładnego prześwietlenia codziennej diety. Organizm, do tego by prawidłowo funkcjonował, potrzebuje kompletu wartościowych składników odżywczych. Jeżeli niektórych z nich zaczyna brakować, to mogą między innymi pojawić się problemy ze stawami. W trosce o stawy warto jak najczęściej spożywać produkty bogate w białko, kwasy omega-3, a także witaminy D oraz C.