Mobbing w pracy – jak zakończyć koszmar?

Mobbing w pracy – jak zakończyć koszmar?

Poniżanie, szantaże, nękanie, zarzucanie obowiązkami, czy wpędzanie w poczucie winy to nadal przykra codzienność wielu polskich pracowników. Problemu mobingu w pracy nie można lekceważyć i biernie czekać na poprawę sytuacji. Odnosisz wrażenie, że powyższe sytuacje dotyczą Ciebie? Działaj!

Według statystyk rocznie, w sądach odbywa się do 3 tysięcy spraw związanych z mobbingiem. Z pozoru nie jest to duża liczba, ale prawda jest taka, że ofiary najczęściej nie decydują się na zgłoszenie wykroczeń. Udowodnienie winy w tym przypadku nie należy do najłatwiejszych. Polskie prawo, tak jak w wielu innych przypadkach, na początku zostawia poszkodowanego samemu sobie. Dopiero gdy sytuacja jest tragiczna można liczyć na realną pomoc odpowiednich organów. Do tego momentu to pracownik musi zbierać dowody, a więc jeszcze przez jakiś czas znosić ogromne niedogodności, które nierzadko prowadzą do problemów psychicznych. Nic dziwnego, że większość woli się zwolnić, znaleźć inną pracę i zapomnieć, licząc na to, że w nowym miejscu będzie lepiej. Zostawienie stanowiska, to prawdopodobnie tylko przerzucenie kłopotu na kolejną osobę, która zostanie przyjemna. Warto znaleźć w sobie dużo odwagi, samozaparcia i wytrwałości, aby udowodnić swoje krzywdy, za które przecież należy nam się odszkodowanie i ochronić przed tym przyszłych pracowników.

Co robić w przypadku mobbingu?

Przede wszystkim zachowaj zimną krew. To oprawca jest winny i powinien się bać i martwić. Podejmując odpowiednie kroki można we względnie krótkim czasie udowodnić swoją rację i wyjść z tego z podniesioną głową. Działaj zdecydowanie, ale z rozsądkiem. Strach jest tu normalną reakcją, ale zamiatając problem pod dywan na pewno się go nie pozbędziesz. Przełamanie lęku i powiedzenie komuś o swoich odczuciach to pierwszy krok do poprawy sytuacji. W pracy poszukaj sojuszników, osób z firmy, które mogą Ci pomóc. Jeżeli znęcają się nad Tobą współpracownicy, to w najpierw zgłoś sprawę przełożonym. W przypadku gdy to szefostwo jest oprawcą rozmawiaj z innymi pracownikami. Bardzo prawdopodobne, że nie tylko Ty widzisz co się dzieje. Oczywiście, znalezienie wsparcia wewnątrz firmy nie zawsze jest możliwe. Wtedy koniecznie powiedz co się dzieje komuś z zewnątrz. Rodzinie, przyjaciołom, a być może także psychologowi, który ułatwi Ci uporanie się emocjami. Osobami, wśród których również możesz znaleźć adekwatną pomoc radcy prawni Łódź, Warszawa, Trójmiasto i inne duże miejscowości zwykle oferują bezpłatną pomoc prawną dla pewnych grup obywateli. Koniecznie sprawdź, czy możesz z takiej oferty skorzystać. Prawnik podpowie Ci jakie kroki powinieneś podjąć, żeby zebrać wiarygodne dowody. Pamiętaj, że Ty, mimo, że jesteś poszkodowany, też musisz działać zgodnie z prawem i pewnym rzeczy po prostu nie możesz zrobić, bo mogą zostać uznane za nadużycie, działanie na szkodę przedsiębiorstwa, czy nawet przestępstwo. Działaj tak, żeby zebrać dowody swojej krzywdy, ale jednocześnie nie prowokując podjęcia innych działań przeciwko Tobie.

Jak udowodnić lobbing przed sądem?

Przed zgłoszeniem sprawy do sądu musisz mieć zebrane odpowiednie dowody. Bez tego niestety, to Ty możesz mieć większe problemy. Winowajca zwykle nie ma skrupułów i odwdzięczy Ci się zgłoszeniem bezpodstawnych oskarżeń. Koniecznie zachowuj wszystko co ukazuje problem. Najprościej byłoby zebrać dowody korespondencyjne, czyli sms-y i maile, ale wprawni oprawcy raczej unikają tej formy znęcania się. Staraj się nagrywać kontakty ze swoim oprawcom. Im więcej pokaże nagranie, czy to audio, czy wideo, tym większa będzie Twoja wiarygodność. Mów o tym, co Cię spotyka. Nie jest to łatwe, ani przyjemne, ale zeznania świadków również są istotne z punktu widzenia sądu. Zbieraj dokumentację medyczną, która świadczy o Twoim pogarszającym się stanie zdrowia. Zapisuj swoje odczucia w formie notatek, czy pamiętnika. Pamiętaj, że im więcej dobrych dowodów zdobędziesz, tym szybciej rozwiążesz swój problem.