Męczące zaparcia – jak pozbyć się ich od ręki?

Męczące zaparcia – jak pozbyć się ich od ręki?

Zaparcia to dolegliwości związane z regularnym oddawaniem stolca. Każdy człowiek powinien wypróżniać się raz dziennie. Jeżeli oddawanie stolca występuje rzadziej, a do tego powoduje dolegliwości bólowe, to mogą występować zaparcia.

Kto jest narażony na zaparcia?

Zaparcia występują u całej populacji ludzkiej. Zapadają na nie zarówno małe dzieci, osoby dorosłe, jak i ludzie starsi. Szacuje się, że większą skłonność do zaparć mają kobiety niż mężczyźni. Co odpowiada za zaparcia i problemy z wypróżnianiem? W tym miejscu można wskazać szereg czynników. Na pierwsze miejsce wysuwa się niewłaściwa dieta. Jeżeli codziennie spożywane posiłki obfitują w potrawy tłuste oraz ciężkostrawne, to ryzyko zaparć jest zdecydowanie większe, niż u osób stosujących dietę lekkostrawną. Kolejny niezmiernie istotny czynnik wpływający na pojawianie się zaparć, to tryb życia. Siedząca praca oraz ograniczenie aktywności fizycznej niemal do zera nie wpływa korzystnie na regularne załatwianie się. Można jeszcze dopisać problemy związane z perystaltyką jelit oraz choroby towarzyszące, w przebiegu których mogą wystąpić przeciągające się zaparcia.

Jak można zapobiegać zaparciom?

W zaparciach, podobnie jak i w innych dolegliwościach zdrowotnych ogromne znaczenie ma odpowiednia profilaktyka. Nie jest tajemnicą, że o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć określone dolegliwości zdrowotne. Warto więc zadbać o to, aby prowadzić taki styl życia, który do minimum ograniczy ryzyko wystąpienia zaparć. Dużą wagę trzeba przyłożyć do sposobu komponowania posiłków. Powinny one zawierać sporą dawkę błonnika, który pomaga w regularnym wypróżnianiu się. Ponadto, warto przejść na dietę lekkostrawną i do swojego codziennego grafika wpisać odrobinę ruchu. Nie trzeba od razu zostawać sportowcem. Wystarczy wyjść na spacer czy też wybrać się na krótką przejażdżkę rowerową.

Co zrobić gdy zaparcia wystąpią?

Czasem zdarza się tak, że albo profilaktyka nie zadziała, albo nie jest stosowana i wówczas pojawiają się zaparcia. Jest to dolegliwość zarówno niezwykle nieprzyjemna, jak i krępująca. Człowiek nie ma ochoty na kontakty towarzyskie, a ból brzucha odbiera chęć do jakiejkolwiek aktywności. W takich przypadkach warto sięgnąć po preparaty pomagające zwalczyć zaparcia. Może to być xenna, lactulosum czy senes. Preparaty te dostępne są w aptekach bez recepty. Jeżeli zaparcia się przedłużają i zaczynają im towarzyszyć inne objawy, wśród których pojawia się gorączka czy wymioty, to koniecznie trzeba udać się na konsultację lekarską.