Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Ogród zimowy to doskonały dodatek do domu, który prezentuje się bardzo atrakcyjnie zarówno od zewnątrz, jak i od środka. To miejsce relaksu dla całej rodziny, który dodatkowo pozwala otoczyć się ulubionymi roślinami i kwiatami. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Jak udekorować ogród zimowy?

Ogród zimowy daje właścicielom domu duże pole do popisu. W większości przypadków jest to pomieszczenie przeznaczone do relaksu, gdyż naturalne światło oraz właściwe dodatki sprawiają, że jest to miejsce wręcz stworzone do odpoczynku po całym dniu w pracy. Rośliny, które znajdują się w ogrodzie zimowym powinni przede wszystkim ładnie wyglądać i tworzyć ciekawą kompozycję. Należy też pamiętać o właściwych warunkach klimatycznych, które występują w ogrodzie. Duże znaczenie odgrywa strona świata pokoju, nasłonecznienie, wentylacja i ogrzewanie. To właśnie w oparciu o wymienione czynniki należy kompletować rośliny, które znajdą swój nowy dom w ogrodzie.

Ogród zimowy powinien tworzyć jedną całość, a więc zarówno meble, wyposażenie, dodatki, jak i roślinność powinna być dopasowana. Przy ich pomocy należy stworzyć spójną całość, dlatego przed przystąpieniem do zakupów warto stworzyć projekt. Można skorzystać z pomocy specjalisty, ale równie dobrze sprawdzą się wnętrza zaprojektowane we własnym zakresie. Aby uniknąć wyboru niewłaściwych roślin warto skorzystać z pomocy osób pracujących w sklepach ogrodniczych. Ich wiedza na temat kwiatów, drzewek i roślinności pozwoli na stworzenie bogatej i jednocześnie zdrowej przestrzeni. Ta sama strefa klimatyczna to podstawa, którą należy się kierować w trakcie wyboru.
Większość ogrodów zimowych jest położona od strony południowej, południowo-zachodniej bądź południowo-wschodniej. W ich przypadku temperatura w ciągu sezonu letniego będzie przewyższać 20 stopni C. Z kolei zimą temperatura powietrza jest uwarunkowana ogrzewaniem. Jeśli domownicy nie spędzają w ogrodzie wiele czasu, warto upewnić się, że waha się ona od 10 do 15 stopni. To optymalne warunki dla większości roślin. Jednocześnie zmniejszą się wydatki poniesione na ogrzewanie w domu. Ogród zimowy w takich warunkach może zostać wzbogacony roślinami utrzymanymi w stylu śródziemnomorskim. Kiedy roślinność pochodzi z jednego klimatu, w trakcie zimy zapada w stan odpoczynku, dlatego właściciele nie mają wiele do roboty w trakcie ich utrzymania.

Jak przygotować egzotyczny ogród zimowy?

Wiele osób pragnie stworzyć egzotyczny ogród zimowy. Jest on bardzo atrakcyjny, ale jednocześnie oznacza większe nakłady pracy. Wśród proponowanych roślin wymienia się palmy, drzewa cytrusowe i kawy. Wnętrze można wzbogacić przy pomocy ozdobnych roślin, wśród których wymienia się bugenwille, datury, gardenie jaśminowane, oleandry i storczyki. Mają one piękne i kolorowe kwiaty, które tworzą atrakcyjne ogrody. Dużą popularnością cieszą się oryginalne i unikatowe rośliny, mają one ciekawe liście i często wpisują się do rodziny paproci. Idealny dodatek na ściany to pnącze doniczkowe, bluszcz oraz męczennica, znana również jako passiflora.

W trakcie przygotowywania ogrodu zimowego, w który latem temperatura będzie przewyższać 20 stopni C, należy sięgnąć po roślinność wpisującą się w styl Dalekiego Wschodu. Królują w nim rośliny z bogatymi tropikalnymi liśćmi oraz kwiatami. Prezentują się bardzo atrakcyjnie, ale największe wrażenie wywołuje ich zapach i aromat. Przywodzą na myśl naturę, śpiew ptaków oraz nie wiążą się z dużym nakładem pracy, co ucieszy osoby, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.

Można zaproponować także ogród w stylu azjatyckim, gdzie królują bambusy, figowce oraz fasje japońskie. Nie może zabraknąć herbaty chińskiej, kamelii japońskiej oraz azalii. Inne dodatki, które uzupełnią ten styl to bambusowe maty, żelazuje, naczynka i figurki wykonane z porcelany oraz rattanowe meble. Przy większym budżecie można zdecydować się także na oczko wodne i fontannę.