Jak przygotować kampera do nowego sezonu?

Jak przygotować kampera do nowego sezonu?

Zanim wybierzesz się w kolejna podróż kamperem, musisz zrobić dokładny ogląd stanu technicznego pojazdu. Zapewne zaistnieje konieczność dokupienia różnych akcesoriów, które przydadzą się podczas wyjazdu.

Zacznij od kampera

Na początku sprawdź dokładnie układ jezdny. Stan opon jest niezwykle istotny, czyli ciśnienie w oponach oraz stan ich bieżnika. Oczywiście dopasuj je do pory roku, bo na pewno wyjazd na zimową eskapadę na oponach uniwersalnych nie jest najlepszym pomysłem. Koniecznie zabierz ze sobą łańcuchy na koła i linki holownicze. Nigdy nie wiadomo, jakie będą warunki na drodze, dlatego takie zabezpieczenie może okazać się na wagę złota.

Okno dachowe do kampera czy wentylator?

Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z caravaningiem, zastanów się, czy wolisz założyć wentylator, czy też okno dachowe do kampera. Sporo osób wybiera to drugie rozwiązanie, ponieważ nie tylko dobrze wentyluje wnętrze, ale też doświetla je odpowiednio. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz wybrać większe okno dachowe do kampera. Umożliwi ono wyjście na dach bezpośrednio z kabiny. To duża frajda nie tylko dla młodszych podróżników.

Podczas zakupu zwróć uwagę nie tylko na gabaryty, ale też na funkcjonalność okna. Niektóre modele zaopatrzone są w światełka diodowe LED, inne otwierają się w kilku pozycjach. Dobrej jakości okno dachowe do kampera świetnie izoluje. Zawsze też możesz wybrać okno z elektrycznym systemem wentylacji, które pomoże utrzymać Ci stałą temperaturę we wnętrzu kampera.

Co jeszcze musisz sprawdzić przed podróżą?

Oprócz sprawdzenia stanu opon i zadbania o wentylację zajrzyj pod maskę. Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź stan oleju i filtrów powietrza oraz paliwa. Spakuj też części zapasowe, takie jak żarówki czy bezpieczniki. Dokładny przegląd stanu hamulców i silnika to również bardzo istotne kwestie. Bardzo ważna jest także instalacja elektryczna, gazowa i wodna. Każda z nich musi być dokładna sprawdzona i przygotowana do drogi. Lepiej zabrać ze sobą dodatkowe butle gazu, aby nie trzeba było szukać punktów wymiany w obcym miejscu. Szczególnie zimą gaz szybciej się zużywa, dlatego dodatkowy zapas jest niezbędny.

Potrzebne akcesoria do kampera

Po sezonie zawsze należy sprawdzić, co zostało i w jakim jest stanie. Nowy sezon to nowe wyzwania i zazwyczaj nowe trasy. Wybór akcesoriów może znacząco się różnic, dlatego warto zrobić check listę i zabrać to, co rzeczywiście okaże się przydatne.

Jeśli szykujesz kampera na letnią wyprawę, to na pewno niezbędne będą meble składane, takiej jak krzesełka czy stolik. Przyda się też parasol ogrodowy lub inne zadaszenie, które zamocujesz do dachu kampera. Kuchenka polowa czy grill to również ważne akcesoria mobilne, które warto mieć ze sobą, także zimą. Zabierz też talerzyki, szklanki i sztućce, najlepiej jednorazowe. Nie zapomnij o garnkach, patelni i czajniku. Bez takiej kuchennej zastawy przyrządzanie własnych posiłków stanie się niemożliwe.

Inne drobne akcesoria, które mogą okazać się niezbędne, to zapasowe dywaniki i wycieraczki. Zimą szczególnie łatwo o ich zamoczenie czy zbrudzenie. Jeśli wozisz ze sobą zawsze dużo drobiazgów lub trudno utrzymać Ci porządek, kup duży organizer z kieszonkami. Dzięki temu dodatkowi nie tylko uporządkujesz, ale też ciekawie zaaranżujesz wnętrze kabiny.

Podróżowanie kamperem to wielka przyjemność, bo daje poczucie wolności. Jeśli jednak nie przygotujesz odpowiednio pojazdu i nie zaopatrzysz się w niezbędne akcesoria, podróż może okazać się nieudana. Zadbaj więc o to, aby zaraz po sezonie i przed sezonem zrobić dokładny przegląd kampera.