Jak pomóc dziadkowi korzystać z łazienki?

Jak pomóc dziadkowi korzystać z łazienki?

Starość to moment, kiedy czynności, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, stają się często nie wykonalne. Gorszy słych, wzrok, spowolniona reakcja i ciągle towarzyszący ból sprawia, że starsi ludzie potrzebują pomocy w codziennym życiu.

Im dłużej starsze osoby będą samodzielne w jak największym możliwym zakresie, tym lepsza będzie ich kondycja fizyczna i psychiczna. Nikt nie lubi prosić o pomoc i być ciągle zależnym od drugiej osoby. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy, jednak można tak przystosować najbliższe otoczenie starszej osoby, aby było bezpieczne i łatwe w użytkowaniu np. możemy zamontować siedzisko pod prysznic.

Co możemy zrobić?

Na początek powinniśmy usunąć z podłogi wszelkie dywaniki, o które można się potknąć i które mogą utrudniać poruszanie się np. na wózku czy o balkoniku. Następnie powinniśmy zadbać, aby sprzęty codziennego użytku były na takiej wysokości, aby nie trzeba było się po nie schylać ani wchodzić na stołek, aby je sięgnąć. Kolejnym wyzwaniem jest dostosowanie łazienki. Bardzo przydatne jest siedzisko pod prysznic, które znacznie ułatwia kąpiel starszej osoby. Przy wyborze dobrze jest sprawdzić opinie na temat różnych producentów i poradzić się specjalistów, chociażby w sklepie ortopedycznym. Dodatkową pomocą mogą być uchwyty zamontowane pod prysznicem i przy toalecie. W brodziku powinna się znaleźć mata antypoślizgowa, która zabezpieczy osobę starszą przed upadkiem.

Jak ułatwić codzienne życie?

Siedzisko pod prysznic to nie wszystko, co możemy zrobić. Na rynku jest sporo gadżetów, które z powodzeniem mogą ułatwić życie starszej osobie np. wózki na zakupy, telefony z dużymi przyciskami, łapki do zakładania pończoch i skarpet, specjalne pojemniczki do sortowania leków, opaski GPS, przyciski alarmowe. Niestety często tak jest, że osoby starsze w pewnym momencie stają się osobami leżącymi, które potrzebują całodobowej opieki. Nie zawsze rodzina jest w stanie sprostać takiemu zadaniu. Dlatego tak ważne jest utrzymanie jak najlepszej sprawności do późnej starości.