Jak opatrywać rany?

Jak opatrywać rany?

Każdy w swoim życiu doznał ran oraz uszczerbków na zdrowiu. Dlatego niezwykle istotna jest umiejętność ich opatrywania oraz właściwa dezynfekcja. Dobrze wyposażona apteczka to kolejny ważny element, w którym nie może zabraknąć gazy, nożyczek, opatrunków oraz środków bakteriobójczych.

Podstawowe zasady w trakcie opatrywania ran

Opatrywanie rany jest ściśle związana z jej rodzajem oraz głębokością. W przypadku ran z których leci krew, najważniejszą czynnością jest zatamowanie krwawienia. Używa się do tego gazy oraz opatrunku jałowego. Trzeba mieć na uwadze, że opatrywanie ran to czynność kilkuetapowa. Wspomniano już o tamowaniu krwawienia, w dalszej kolejności należy zabezpieczyć ranę przed zanieczyszczeniem oraz ewentualnym zakażeniem. Bieżąca woda bądź sól fizjologiczna sprawdzi się idealnie do tego zadania. Na samym końcu wymaga się założenia odpowiedniego opatrunku. Po wygojeniu rany, warto nanosić na nią maść nawilżającą, w której znajdują się witaminy oraz allantoina.

Najpopularniejsze opatrunki

Gazy i opatrunki uciskowe mają bardzo ważne zadanie, a mianowicie umożliwiają zatamowanie sączącej się z rany krwi. Z kolei opatrunek osłaniający sprawia, że rana nie zostanie zanieczyszczona. To dobre rozwiązanie w otarciach naskórka, urazach głowy oraz oparzeniach. W każdym przypadku wykorzystuje się również gazy oraz odpowiednie środki do dezynfekcji. Z kolei opatrunek obłożeniowy wykorzystuje się, gdy konieczne jest usztywnienie rany (złamania otwarte). W każdej apteczce muszą się znaleźć klasyczne plastry z opatrunkiem. To najlepsze rozwiązanie w trakcie opatrywania niewielkich ran. Opatrunek hydrowłóknisty posiada cenne właściwości chłonne. Można też sięgnąć po opatrunki alginianowe, hydrokoloidowe, hydrożelowe i opatrunki enzymatyczne. W trakcie opatrywania ran doskonale sprawdzi się żel antyseptyczny, gdyż wykazuje właściwości antybakteryjne i polecany jest przede wszystkim do ran głębokich. Nie można zakończyć tematu opatrywania ran, bez przybliżenia tematu dezynfekcji. Od wielu lat nie stosuje się wody utlenionej oraz spirytusu, gdyż wywołują one dodatkowe podrażnienia skóry, która i tak ucierpiała na skutek różnych przyczyn. Najlepiej sprawdzą się nowoczesne produkty odkażające. Środki tego typu powstają na bazie oktenidyny. Wystarczy psiknąć je na ranę. Kiedy brakuje odpowiedniego wyposażenia, sprawdzi się zwykła woda. Środków o działaniu antyseptycznym nie można stosować na oparzenia oraz rany, z których leje się dużo krwi. Nie wymagają tego również rany głębokie. W ich przypadku gazy oraz jałowe opatrunki to najlepsze rozwiązanie, aby nie pogorszyć aktualnego stanu.