Jak działają leki na zaparcia?

Jak działają leki na zaparcia?

Leki na tę samą przypadłość mogą mieć różny mechanizm działania – dzięki temu możemy bardzo indywidualnie dopasować terapie do konkretnego pacjenta. Niektóre stosuje się doraźnie i mają one silne działanie, niektóre trzeba stosować jakiś czas, aby przyniosły pożądany rezultat. Podobnie jest z zaparciami.

Częste zaparcia powodują zaleganie strawionych treści w jelicie grubym, przedostawanie się toksyn do organizmu co w rezultacie może doprowadzić do powstania raka jelita grubego. Jak widać, zaparcia to przypadłość, która prowadzi do ciężkich powikłań nie tylko do uczucia ciężkości i dyskomfortu. Wymaga leczenia jak każda inna choroba.

Leki rozluźniające stolec

Są to substancje, które nie tyle zmuszają jelita do pracy i poprawiają ich ruch, ile zmiękczają stolec. Dzieje się tak poprzez zwiększenie zawartości wody w kale lub zwiększenie ośluzowania w jelitach, co ułatwia przesuwanie kału. Preparaty te powinny być stosowane wraz z dużym spożyciem wody. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do odwodnienia. Są wskazane dla dzieci i osób, które po zażyciu środków przyspieszających ruchy jelit odczuwają silne skurcze. Najczęściej znajdziemy w aptekach preparaty na bazie laktulozy w tabletkach lub syropie oraz saszetki do rozpuszczania.

Leki poprawiające perystaltykę

Leki wzmagające ruchy robaczkowe jelit przybierają postać herbatek, naparów lub tabletek. Są wśród nich leki wywołujące skurcze mięśni zawierające atrachiony. Działanie tych leków rozpoczyna się w ciągu 6 godzin po zażyciu, jest silne i drażniące. Leki z tej grupy mogą powodować skurczowe bóle brzucha, dlatego nie wolno stosować ich w ciąży, podczas miesiączki i u dzieci.

Środki doraźne

Generalnie wszystkie środki na zaparcia powinno się stosować doraźnie, ponieważ długotrwałe ich przyjmowanie może doprowadzić do odwodnienia, a nawet atonii jelit. Są jednak środki takie jak czopki czy wlewy doodbytnicze, które stosujemy w skrajnych przypadkach, kiedy nie pomagają inne leki lub kiedy szykujemy się do badań, lub zabiegu chirurgicznego. Środki stosowane doodbytniczo działają silnie drażniąco na zwieracz odbytu, wywołując ruchy robaczkowe jelit. Mogą powodować silne podrażnienia śluzówki, a nawet hemoroidy.

Środki na przeczyszczenie powinny być stosowane w ostateczności, kiedy modyfikacje diety, zjedzenie surowego jabłka czy suszonych śliwek nie pomogło. Im bardziej naturalny sposób leczenia naszych przypadłości, tym lepiej dla naszego organizmu. Czasem, kiedy dokuczają nam zaparcia, wystarczy zwiększyć ilość wypitej wody w ciągu dnia.