Gaulteria- zdrowie, uroda, smak.

Gaulteria- zdrowie, uroda, smak.

Gaulteria rozesłana, znana bardziej jako starzęśla, to niezwykle popularna i wykorzystywana do wielu celów roślina. W Polsce jej wykorzystanie opiera się głównie na jej walorach dekoracyjnych, a szkoda, ponieważ na jej właściwościach mogą bardzo skorzystać nasze zdrowie i uroda.
Gaulteria to niska krzewinka pokryta małymi, owalnymi zimozielonymi listkami. Jej kwiaty są niewielkie koloru białego lub różowego, natomiast owocem jest czerwona lub różowa torebka, która nie tylko pięknie pachnie, ale też jest jadalna. W naszym kraju ta pochodząca z Ameryki Północnej roślina jest wykorzystywana w celach dekoracyjnych. Możemy ją spotkać w ogrodach i parkach. Z kolei w Ameryce powszechnie stosuje się wyciągi z liści oraz olejek eteryczny z niej pozyskiwany.
W liściach tej rośliny znajdują się glikozydy, olejek eteryczny oraz sole mineralne bardzo zasobne w magnez. Szczególnie cenny dla naszego zdrowia i urody jest olejek eteryczny. Ze względu na to, że zawiera on ester metylo-salicylowy ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ten, znany pod nazwą wintergreen oil, olejek stosuje się do nacierań w chorobach reumatycznych oraz do leczenia stanów zapalnych skóry. Jest bardzo skuteczny. Ma on również niepowtarzalny, bardzo dobry smak. Ze względu na to w Ameryce jest wykorzystywany przy produkcji gumy do żucia oraz dodawany do pasty do zębów. W przemyśle spożywczym często stosuje się go jako dodatek do napojów orzeźwiających. Herbatka z gaulterii jest również bardzo popularnym i cenionym napojem, ze względów na swój smak oraz zbawienny wpływ na zdrowie i urodę. Napar z liści tej rośliny można wykorzystać jako odświeżający tonik do twarzy, a rozcieńczony wintergreen oil to panaceum na takie problemy skórne jak trądzik czy egzema. Warto zainteresować się tą rośliną nie tylko ze względu na jej walory estetyczne.

 

Ostatnie posty

Kategorie

Ostatnie posty