Czy można samodzielnie dobrać pończochy przeciwżylakowe?

Czy można samodzielnie dobrać pończochy przeciwżylakowe?

Pończochy przeciwżylakowe to jeden z produktów uciskowych, stosowanych w celu bezpiecznego i nieinwazyjnego sposobu wspomagania odpływu krwi żylnej z nóg. Wybór i zakup odpowiedniego produktu może budzić niepokój, lecz wystarczy odpowiedni pomiar i konsultacja z lekarzem.

Jak dokonać właściwego pomiaru?

Pomiaru kończyny dokonujemy zawsze rano, zaraz po przebudzeniu, na nieobrzękniętej kończynie, przy użyciu elastycznej taśmy np. krawieckiej, która będzie ściśle obejmowała nogę. Najlepiej, aby pomiar wykonywać przy pomocy drugiej osoby, lecz samodzielnie również można prawidłowo dokonać pomiarów. Najważniejsze jest, aby nie pozostawiać luzu na miarce podczas pomiaru, ponieważ ma on odzwierciedlać dokładny obwód nogi. Produkt uciskowy to nie zwykła część garderoby dlatego, aby kompresja działała, pończocha, czy rajstopy muszą być odpowiednio dobrane, stąd tak rozbudowane tabele rozmiarów, które mają jak najdokładniej odzwierciedlić obwody kończyny. Mierząc obwody samodzielnie najlepiej zrobić to na leżąco, natomiast przy pomocy drugiej osoby należy dokonać pomiarów w pozycji stojącej, nie zdejmując ciężaru ciała z mierzonej kończyny.

Jak wybrać odpowiednie pończochy przeciwżylakowe lub inne produkty uciskowe?

Lekarz powinien zlecić produkt uciskowy, z uwzględnieniem stopnia ucisku. Następnie należy znaleźć w tabeli rozmiarów produktu uciskowego, najbardziej pasującego przedziału, np. jeśli pomiar najwęższego miejsca nad kostką to u nas 23 cm, najkorzystniej wybrać przedział 22-24. Z kolejnymi pomiarami postępujemy analogicznie. Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest jak najlepsze dobranie produktu uciskowego na całej długości kończyny, a więc pomiary powinny najlepiej we wszystkich przedziałach (kostka / łydka / udo) wypadać pośrodku podanego przez producenta pomiaru.
Warto przypomnieć o rozłożeniu kompresji- w przypadku każdego medycznego produktu uciskowego, zawsze największy ucisk jest w kostce (100%), dalej łydce (ok. 70%) i dalej najmniej w udzie. Oznacza to, że najważniejsze obwody to właśnie te dolne, które powinniśmy dobrać ze szczególną uwagą.

Jak korzystać z produktów uciskowych, by zahamować rozwój choroby?

Pończochy przeciwżylakowe powinny być noszone przez osoby chore lub zagrożone chorobą praktycznie do końca życia. Wynika to z charakteru choroby, która może w każdym momencie ulec zaostrzeniu i znacznie pogorszyć stan pacjenta. Noszenie pończoch uciskowych w większości przypadków hamuje rozwój choroby, chroniąc pacjenta przed groźnymi w skutkach powikłaniami. Pończochy uciskowe należy nosić przez cały dzień i zdejmować na noc. Najlepiej ubierać je natychmiast po wstaniu z łóżka, zanim nastąpi obrzęk nóg, a dzięki temu mogą odpowiednio zadziałać. Konieczne jest, aby wygładzić na pończochach wszystkie fałdki i zagniecenia, które mogłyby zaszkodzić lub pogorszyć ich skuteczność.